13.01.2023 – Prezidentské volby na ZŠ

V pátek 13. 1. a v sobotu 14. 1. 2023 proběhlo v ČR 1. kolo voleb nového prezidenta. I my jsme se rozhodli, že si ve škole prezidentské volby uspořádáme.

Hned po Vánocích jsme se v rámci Občanské výchovy na tyto volby s žáky připravovali – představili jsme si jednotlivé kandidáty, vyrobili volební plakáty, sledovali média a diskutovali.

V pátek 13. ledna o velké přestávce proběhla samotná volba, které se mohli zúčastnit všichni žáci druhého stupně. Jazykovou učebnu jsme “předělali“ na volební místnost, deváťáci vytvořili volební komisi a volby
mohly proběhnout.

Z 116 žáků na druhém stupni se voleb zúčastnilo 98 žáků. A jak volby dopadly? Výsledky voleb viz níže:

1. místo Ing. Petr Pavel, M.A. (47 hlasů)
2. místo prof. ing. Danuše Nerudová, Ph.D. (28 hlasů)
3. místo Ing. Andrej Babiš (12 hlasů)
4. místo Jaroslav Bašta (6 hlasů)
5. místo Pavel Fischer (4 hlasy)
6. místo prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc. (1 hlas)

Vzhledem k tomu, že ani jeden z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů, proběhne 2. kolo, v němž se utkají Ing. Petr Pavel, M.A. a prof. Ing. Danuše Nerudová, Ph.D.

Termín druhého kola bude upřesněn.

Petra Švanová, Alena Němcová
vyučující předmětu Občanská výchova