Obrázek školy

30.01.2025 – Celoškolní projekt „Den zdraví“

Ve čtvrtek – poslední den 1. pololetí – jsme si společně užili „DEN ZDRAVÍ“. Co všechno jsme mohli zažít?

Zdravé zoubky

Co zoubkům prospívá a co ne? Jak si správně čistit zoubky?  To všechno a spoustu dalšího se žáci první třídy dozvěděli od paní doktorky Kolarčíkové. Spolu si ukázali a hned prakticky vyzkoušeli správné techniky čištění zoubků.

Canisterapie

Jakého pejska si pořídit? Co vše pejsek potřebuje? Co může jíst a co naopak nesmí? Tohle vše a spoustu dalšího se dozvěděli naši druháci a třeťáci. Také viděli, co pejsci umí za pokyny a nakonec si mohli dvě psí slečny pohladit a podrbat za ušima.

Tajuplná jeskyně

Kdo žije v tajuplné jeskyni? Která zvířátka a jaká jsou? Dokáží se domluvit a spolupracovat? Na příběhu zvířátek se děti první a druhé třídy naučily, jak mohou spolupracovat, zvládat náročné úkoly, třebaže jsou každý jiný a jak moc je důležité táhnout za jeden provaz a respektovat vzájemné odlišnosti.

Komunikace

Jaké jsou základní prvky a bariéry komunikace? Jak spolu můžeme komunikovat? To a mnoho dalšího prodiskutovali žáci třetí třídy spolu s lektorkami z Centra inkluze a vzájemně vyzkoušeli na vlastní kůži v komunitním kruhu.

První pomoc – Český červený kříž 

Víte, co dělat, když se někdo zraní? My, žáci čtvrté třídy, ano! Navštívili nás totiž mladí a šikovní záchranáři z Českého červeného kříže a naučili nás spoustu důležitých věcí. Společně jsme si vyzkoušeli, jak správně pomoci kamarádovi, když se řízne nebo odře. Také už víme, jak zachránit někoho, kdo nedýchá. Naučili jsme se i speciální polohu, do které uložíme člověka, kterému není dobře, a umíme pomoct i někomu, kdo se dusí. Celá přednáška byla pro nás moc zajímavá a všichni jsme se naučili, jak být správnými pomocníky v nouzi!

Po přednášce záchranářů z Českého červeného kříže za námi do školy přijeli dva sympatičtí policisté z Hlučína. Povídali nám o tom, jak každý den chrání a pomáhají lidem. Přivezli nám ukázat spoustu zajímavých věcí, které ke své práci potřebují. Měli s sebou policejní vestu, helmu, štít, pouta, obušek a spoustu dalšího. Pod jejich dohledem jsme si mohli vše vyzkoušet a zkusit, jaké je to být opravdový policista. Ukázali nám taktéž své policejní auto, do kterého jsme si mohli postupně všichni sednout a zkusit si zapnout policejní sirény. Na památku jsme si každý udělali otisk prstů jako při skutečném vyšetřování. Během celé přednášky jsme měli spoustu dotazů. Policisté byli moc hodní a všechno nám trpělivě vysvětlovali. Moc děkujeme za krásně připravený program!

Hasičská zbrojnice v Opavě

Žáci páté třídy se v rámci Dne zdraví vydali na exkurzi k Hasičskému záchrannému sboru MSK do Opavy. V garážích si prohlédli hasičský vozový park a detailně se seznámili s nejčastěji využívaným zásahovým vozem. Pak si prošli celou stanici, která hasičům poskytuje zázemí – navštívili i posilovnu či tělocvičnu. 

Moc slova

Pro žáky šestého ročníku byl připravena přednáška týkající se posílení komunikace, schopnosti nést zodpovědnost za svá slova a jednání, zvládání konfliktních situací a vlastních emocí.  Žáci se seznámili s pojmy jako verbální a neverbální komunikace u pohybových aktivit si zkusili, jak pracovat s chybou, jak sdělit pochvalu i konstruktivní kritiku. 

První pomoc – Český červený kříž

Školení první pomoci vedli mladí lektoři z Českého červeného kříže. Během programu se žáci šestých ročníků seznámili se základními principy první pomoci, naučily se, jak správně reagovat v krizových situacích, zopakovaly si teorii první pomoci, vyzkoušely si praktické techniky, jako je ošetření drobných zranění, resuscitace, stabilizovaná poloha, vyzkoušely si také např.  Heimlichův hmat používaný u osob, které se dusí. Žáky školení bavilo a aktivně se celou dobu do programu zapojovali.

Manipulace

S manipulacemi se v životě setkáváme často, ač si to ne vždycky uvědomujeme. Někdy jsme objektem manipulace a někdy můžeme i sami – vědomě či nevědomě – manipulovat. Žáci sedmého ročníku si na příkladech ukázali různé formy manipulace.

Mobilní hospic

Mobilní hospic Strom života pomáhá nevyléčitelně nemocným dětem i dospělým a jejich blízkým. Žáci sedmého ročníku se dozvěděli o službách, které tento hospic poskytuje. Žáci také zhlédli film, pracovali s emocemi a ukázali si to na příkladech.

Centrum Anabell

Celá přednáška byla rozdělena do dvou bloků. První část vedla paní Zuzana Adamcová, která žáky seznámila s činností centra Anabell a také s jednotlivými poruchami příjmu potravy. Druhou část vedla slečna Lenka Vápeníková, která žáky provedla svou osobní zkušeností s mentální anorexií. Své vyprávění dokládala fotkami a deníkem, kdy mohli žáci porovnat, jak vypadala před vypuknutím této duševní nemoci, během ní a po ní. 

Sportovec – parkurista

Lektor Marek Moravec v první části žáky seznámil se zásadami zdravého životního stylu – spánek, pohyb, strava, návykové látky. Druhá část pak byla zaměřena na praktickou ukázku a vyzkoušení parkouru. 

Závislosti

Program s tématem “Závislosti” pro devátou třídu byl koncipován jako interaktivní. Na úvod se vzájemně seznámili s lektorkami, které tak mohly lépe poznat pracovní skupinu. Využívalo se poznatků žáků, žáci pracovali ve skupinách, dostávali prostor pro osobní postřehy a názory. Společně v menších týmech zpracovávali témata závislostí na online prostředí, kouření a alkoholu. Celý program byl koncipován v duchu předcházení závislosti, prevenci a důrazu na pozitivní přínosy bez závislosti.

Smysluplná láska

Program s názvem “Smysluplná láska” si připravila slovenská lektorka, která se třídou hovořila bez problémů slovensky. Citlivé téma vztahu muže a ženy velmi zdařile rozebrala. Program byl veden formou řízené diskuze, kdy žáci společně s lektorkou probrali význam partnerského vztahu, stavební kameny kvalitního vztahu, potřebné vlastnosti obou partnerů pro dobrý a trvalý vztah. Část programu byla věnována i významu sexuality ve vztahu. 

<< Zpět