16.09.2022 – Exkurze do Ratiboře

V pátek 16. září navštívili žáci 6. a 7. ročníku polskou Ratiboř.

V doprovodu polské průvodkyně Aňi nejdříve navštívili science centrum SOWA. V tvořivých dílnách se zde pokoušeli vyrobit například katapult nebo vznášedla. Poté žáci zkoumali nejrůznější fyzikální jevy (odstředivou a gravitační sílu), vyzkoušeli si vytvořit mapu z kinetického písku či digitální animaci.

Následovala prohlídka centra města, kde paní průvodkyně seznámila žáky s historií Ratiboře a zároveň jim ukázala nejvýznamnější stavby na náměstí a v jeho nejbližším okolí. Poté se konala návštěva místního muzea, které bylo založeno v roce 1927 a nachází se v gotickém kostele kláštera svatého Ducha. Zde si žáci prohlédli velmi zajímavé exponáty. Nejvíce je zaujala egyptská mumie Jed-Amonet-lus-Anch a hrobka posledního Přemyslovce Valentina Hrbatého, ratibořského a opavského knížete.

Po náročném programu si všichni pochutnali na výborném obědě v restauraci na náměstí a těšili se na cestu domů.